Gazdaság,  Hírek

Új szabályok a vásárlás utáni törlesztéshez, hogy megvédjék a fogyasztókat

A brit kormány bejelentette, hogy új szabályokat vezet be a „vásárolj most, fizesd később” (BNPL) szolgáltatások védelmében, kiemelve, hogy meg akarják szüntetni a szabályozatlan kölcsönzést, amelyet a „vadnyugati” állapot jellemez. Az új jogszabály értelmében a hitelezők kötelesek lesznek megvizsgálni a vásárlók pénzügyi helyzetét, hogy megakadályozzák, hogy túlzott mértékű adósságot vállaljanak. Emellett a vásárlók gyorsabb hozzáférést kapnak a visszatérítésekhez. Az utóbbi időben jelentősen megnőtt a BNPL használata, és a brit piacon becslések szerint körülbelül 11 millió ember használt ilyen szolgáltatást az elmúlt évben. Ezzel párhuzamosan azonban aggodalmak merültek fel, miszerint sokan olyan költéseket vállalnak magukra, amelyeket nem tudnak fedezni.

A fogyasztói csoportok üdvözölték a lépést, hangsúlyozva, hogy sok felhasználó nincs tisztában azzal, hogy adósságot vállal, amelyet esetleg nehezen tud majd visszafizetni. A BNPL lényege, hogy a vásárlók nem egy összegben, hanem kisebb részletekben, rövid idő alatt, általában néhány hét vagy hónap alatt fizetik ki a vásárlásaik teljes összegét. Ez bizonyos emberek számára kényelmes megoldás lehet, amikor a vásárlás költségeit szeretnék szétszórni, de egyre nagyobb a félelem, hogy a felhasználók túlvállalják magukat. Jelenleg a BNPL termékek nincsenek megfelelően szabályozva, és a Citizens Advice nevű szervezet szerint az új intézkedések „kulcsfontosságú lépést” jelentenek a vásárlók védelmében. Tom MacInnes, a Citizens Advice politikai igazgatója elmondta: „Túl sokáig voltak az emberek kitéve a megfizethetetlen adósságnak egy olyan BNPL szektorban, amely szabályozási szürke zónában működött. Ennek sok esetben súlyos következményei voltak. Sokan küzdenek azzal, hogy visszafizessék az általuk nem megengedett mértékű hitelt, elmaradnak az alapvető számláikkal, és gyakran sürgős támogatásra van szükségük, például élelmiszerbanki utalványokra.”

* * *
Nézz körbe a Temu-n, amely az európai raktárai megnyitása után már nagyon gyorsan házhoz hozza a megrendelésed. Kattints erre a linkre: https://temu.to/m/uu4m9ar76ng és ‎35 000 Ft kuponcsomagot kapsz a Temu-n vagy add meg ezt a kupont: acj458943 a Temu alkalmazásban és kapsz 30% kedvezményt!!
* * *

A szektor szigorúbb felügyelete mellett már évek óta diskurzus folyik, és a korábbi kormány 2023-ban már bemutatott terveket. Az új jogszabály, amely a jövő évben lép életbe, előírja, hogy a BNPL szolgáltatóknak konzisztens standardokat kell követniük, hogy a vásárlók tudják, mibe vágnak bele, és azt is, hogy megengedhetik-e maguknak a vásárlást, illetve hogyan kaphatnak segítséget szükség esetén. A kormány szerint ez magában foglalja a „már előre” elvégzett pénzügyi ellenőrzéseket, a gyorsabb visszatérítési lehetőségeket és a jogot a Pénzügyi Ombudsmanhoz való panasz benyújtására.

Emma Reynolds, a Pénzügyminisztérium gazdasági államtitkára kiemelte, hogy a BNPL „milliók számára átalakította a vásárlást”, ám a fogyasztók védtelenné váltak, és a szektor „vadnyugati” jelleggel működött. „Ezek az új szabályok megvédik a vásárlókat az adósságcsapdáktól, és biztosítják a szektornak a szükséges bizonyosságot ahhoz, hogy beruházásokat végezzen, növekedjen és munkahelyeket teremtsen” – tette hozzá.

A brit pénzügyi felügyeleti hatóság, a Financial Conduct Authority (FCA) a közelmúltban végzett átfogó felmérése szerint a BNPL használatának száma „jelentősen megnőtt”, az elmúlt három évben kétmillióval emelkedett. A felmérés során kiderült, hogy a magukra maradt szülők 40%-a, valamint a 25 és 34 év közötti nők 35%-a használ BNPL termékeket. Lisa Webb, a Which? fogyasztói szövetség fogyasztói jogi szakértője elmondta, hogy kutatásaik arra utalnak, hogy „sok felhasználó nincs tisztában azzal, hogy adósságot vállal, vagy nem fontolja meg a késedelmes kifizetések lehetőségét”. A Klarna, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb BNPL szolgáltatója, elmondta, hogy a cég már 2020 óta támogatta a szektor szabályozását. „Jó látni a szabályozás előrehaladását, és várakozással tekintünk a FCA-val való együttműködésre a fogyasztók védelmét szolgáló szabályok kidolgozásában és az innováció ösztönzésében” – mondta egy szóvivő. A Clearpay, egy másik jelentős BNPL szolgáltató, szintén jelezte, hogy „támogatni fogja az FCA-t, hogy olyan célzott szabályozást dolgozzon ki, amely biztosítja a fogyasztói védelmet, szükséges innovációt nyújt a fogyasztói hitel terén, és támogatja az Egyesült Királyság virágzó FinTech szektorát.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yg5le8p25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük