
A legritkább brit állatfajok a fűtüzek miatt a kihalás szélén
Az Egyesült Királyság ritka állatfajainak egy része szörnyű körülmények között pusztul el, mivel az ország területén hetek óta tartó intenzív fűtüzek egyre közelebb sodorják őket a kihaláshoz. A természetvédők figyelmeztetése szerint olyan veszélyeztetett madarak, mint a réti héja és a vízi pocok, már a leggyorsabban csökkenő emlősök közé tartoznak az Egyesült Királyságban. A National Trust, a brit természetvédelmi szervezet, úgy véli, hogy a Powysban található Abergwesyn közösségi terület vadon tüzei elpusztították a „maradék” helyi költési élőhelyet a gyönyörű aranylápák számára, amelyek a brit hegyvidék egyik legszebb madaraiként vannak számon tartva.
Az idei év eddig 110 négyzetmérföldnyi (284 négyzetkilométer) területet égetett fel a tüzek az Egyesült Királyságban, ami nagyobb, mint Birmingham területe. A BBC által beszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltók már közel 1400 tűzesettel küzdöttek meg idén, ezért a tűzoltóságok arra kérik az embereket, hogy „felelősségteljesen” cselekedjenek, és jelentsenek be minden gyanús viselkedést a rendőrségnek. A National Trust képviselője elmondta, hogy 2025 „minden idők legrosszabb éve” lehet ezeknek az emberi tevékenységek által okozott tüzeknek az ország területén. Ben McCarthy, a szervezet természetvédelmi vezetője rendkívül aggódik, mivel úgy tűnik, hogy a vadon élő állatok lángokban való pusztulása még soha nem volt ilyen elterjedt.
A száraz időszakok és a márciusi szokatlanul magas hőmérséklet valószínűleg hozzájárultak a tüzekhez. A 2024-es évben tapasztalt alacsony tűzesetszám több növényzetet hagyott hátra, ami táplálékot biztosított a tüzeknek. A Coed Cadw, a walesi Erdőalap, arról számolt be, hogy egy „pótolhatatlan” hazai mérsékelt atlanti esőerdő területét is érintette az Allt Boeth közelében, ahol a védett kék harangvirágok is károsodtak. Ez a terület, melyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és veszélyeztetettebb, mint a trópusi esőerdők.
Angliában a National Trust szerint több ezer újonnan ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Moor területén. Észak-Írország Morne hegyein pedig a gerinctelen állatok és a földön élő állatok, mint például a hüllők „egyszerűen lángra kaptak”. McCarthy figyelmeztetett, hogy a gerinctelenek hiánya a táplálékláncban problémákat okozhat, hiszen ha ezek az állatok eltűnnek, a madarak, amelyek táplálékául szolgálnak, szintén eltűnnek.
A természetvédelmi szervezetek, mint például a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) szintén aggodalmukat fejezték ki a vízi pocok jövője miatt, amely már most is súlyos veszélyben van az élőhelyeik elvesztése és az amerikai pézsmamókusok által jelentett predáció miatt. A kis állatok, mint a vízi pocok és a pelék, amelyek földalatti üregekben élnek, túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de az élőhelyeik és a táplálékforrásaik megsemmisülnek. Rob Parry az INCC-től elmondta, hogy a vízi pocok „a leggyorsabban csökkenő emlős”, és hogy az utolsó fellegváruk Walesben a hegyvidékeken található, így ezeknek a területeknek a leégése rendkívül súlyosan érinti a faj jövőjét.
Az INCC öt költő párral rendelkező baglyot is figyelemmel kísér az Amman-völgyben, ahol a vadon élő tüzek óriási területeket pusztítottak el. Parry hangsúlyozta, hogy a közelmúltban a költési időszakra rendelkezésre álló élelemforrások hirtelen eltűntek, ami komoly problémákat okozhat a fiatal baglyok számára. Más ritka madarak, mint például a réti héja, amelyre nemrégiben indítottak védelmi programokat a számuk növelésére a walesi hegyvidékeken, szintén érintettek.
Az INCC a kontrollált tüzek szorosabb felügyeletét és a vadon élő tüzek környezeti hatásainak jobb nyomon követését kérte. A Természeti Erőforrások Wales (NRW) képviselője hangsúlyozta, hogy a vadon élő tüzek „óriási probléma”, különösen Dél-Walesben. Az elmúlt három napban több mint 75 tüzet regisztráltak a Dél-Walesi völgyekben. A tűzoltóságok iskolákba látogatva tanítják a gyerekeket a tüzek pusztító hatásairól, hogy már fiatal korban tudatosítsák bennük a természet védelmét. A helyzet tehát rendkívül aggasztó, és sürgős intézkedésekre van szükség a jövőbeni tűzesetek megelőzése érdekében.

