Hírek,  Magazin

A Just Stop Oil mozgalom eltűnése és a föld alá bújás új szakasza

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előkeresték a transzparenseiket, felvették az ikonikus narancssárga mellényüket, és feltöltötték a hangosbemondóikat – egy rutin, amelyet már sokszor átélték. Az elmúlt három évben, amikor leveseket öntöttek festményekre, kukoricakeményítő festéket szórtak, és számtalan utat blokkoltak, a klímavédelmi aktivisták csoportja az Egyesült Királyság egyik legmegvetettebb kampányolói szervezetévé vált. A csoport szombatra több száz aktivista részvételére számít a központi Londonban. Azonban a JSO megmozdulása most nagyon különböző lesz a korábbiaktól. Először is, a rendezvény létezése nem titok. Másodszor, valószínűtlen, hogy a korábbi tömeges zűrzavart okozó eseményekhez hasonlóan nagyfokú zavart keltenének. Valójában ez lesz az utolsó tiltakozásuk. A JSO saját szavaival élve „felakasztja a fényvisszaverő mellényeket”, és véget vet a polgári engedetlenség kampányának. A csoport hivatalos álláspontja, hogy megnyerték a harcukat, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, most már kormányzati politika. Magánbeszélgetések során azonban a JSO tagjai elismerik, hogy az új, zavaró tüntetéseket ellenőrző szigorú hatalomgyakorlás szinte lehetetlenné tette számukra, hogy folytassák működésüket.

Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója elmondta, hogy a szombati összejövetel egy „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, nagyon sokat bízva egymásra” – tette hozzá. A csoport nem az egyetlen, aki ünnepelni fog. Sok ezer olyan autós, akiknek az útját megzavarták, a nagy festmények támadásait elítélő művészetkedvelők, valamint a sport- és színházrajongók, akiknek az eseményeit megszakították, örömmel fogják látni a JSO távozását. A rendőrség is megkönnyebbülhet, hiszen a JSO tüntetéseinek felügyelete több ezer órányi rendőri munkát igényelt és milliókba került. 2023-ban a Met Police nyilatkozata szerint a csoport megmozdulásainak költségei közel 20 millió fontot tettek ki.

A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel, például, hogy valóban véget ér-e a zavaró klímaaktivizmus az Egyesült Királyságban, vagy a föld alá kényszerített aktivisták új, még zavaróbb cselekvéseket indíthatnak el. A stratégiával kapcsolatos kérdések is felmerülnek: a nyilvános aggodalom ellenére a közvélemény nagy része ellenséges volt a JSÓ-val szemben. Hogyan kerülheti el a klímavédelmi mozgalom, hogy ez megismétlődjön?

A JSO modellje kicsi, elkötelezett aktivistacsoportok által végrehajtott célzott akciókat foglalt magában, amelyek célja a lehető legnagyobb zűrzavar vagy közpublicitás kiváltása volt. De szigorú belső szabályokkal működtek. Az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk – várniuk kellett, hogy letartóztassák őket. A JSO vezetői, mint Roger Hallam, aki eredetileg öt év börtönt kapott a M25 forgalmának zavarására tett kísérlet miatt, úgy vélték, hogy a büntetés láthatósága kulcsfontosságú volt a nyilvánosság számára. A rendőrség, amelyet a közpublicitás és a média ellenséges hírei izgatottak, több hatalmat követelt a „zöld őrültek”, ahogy a Sun újság nevezte őket, és más tüntetők megfékezésére. A politikai vezetők figyeltek a kérésre, és a legnagyobb változást a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetőeljárási és Bírósági Törvény hozta, amely „szándékosan vagy gondatlanul közérdekű zavaró tevékenységet okozni” bűncselekménnyé nyilvánította.

A következő évben a Közrendvédelmi Törvény kibővítette a rendőrség tüntetések kezelésére vonatkozó hatáskörét, új bűncselekményeket vezetett be, beleértve az „objektumokhoz való kapcsolódást”, komoly zűrzavart okozni alagútásással, valamint a nagy infrastruktúrák megzavarását. Eközben a bírók, a magasabb bíróságok támogatásával, megakadályozták a tüntetők jogát, hogy a legtöbb esetben „jogos indoklásra” hivatkozhassanak. A Fellebbviteli Bíróság úgy ítélte meg, hogy a vádlott hite és motivációja túl távoli ahhoz, hogy jogos indoklásnak minősüljön a tulajdon kárának okozására. Ez azt jelenti, hogy már nem érvelhetnek a jurynak azzal, hogy az épületek leöntése, az úton ülés vagy más zavaró tevékenységek végrehajtása a klímaváltozás által jelentett nagyobb fenyegetés miatt indokolt.

Ezek után a JSO tagjai úgy érzik, hogy új, zavaró akciók fognak megjelenni az idő múlásával, hiszen a mozgalom él és új módszereket talál a kormány kihívására. A nyugtalanság és a feszültség, amely a JSO eltűnésével keletkezik, új irányokat nyithat a klímavédelem terén, és bár a JSO módszerei már nem folytatódnak, a klímaváltozás elleni küzdelem továbbra is napirenden marad.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük