Gazdaság,  Hírek

Két ember letartóztatása a gyanított magyar kémkedési ügyben Ukrajnában

Ukrán hírszerző ügynökségek nemrégiben felfedeztek egy kémhálózatot, amelyet a magyar állam működtetett, hogy információkat gyűjtsön az ukrán védelmi rendszer helyzetéről a két ország határán. Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) bejelentette, hogy két feltételezett magyar kém ellen indítottak eljárást, akiket azzal vádolnak, hogy titkos információkat gyűjtöttek az ország védelmi struktúrájáról. Az SBU nyilatkozata szerint „Ukrajna történetében először fedtek fel egy magyar katonai hírszerzői hálózatot, amely kémkedési tevékenységeket folytatott államunk kárára”.

A magyar külügyminiszter, Péter Szijjártó a vádakat óvatosan kezelendő propagandának minősítette, és arra hívta fel a figyelmet, hogy Ukrajnában gyakran alkalmaznak „magyarellenes propagandát”, amely sok esetben valótlan információkon alapul. Bár nem tagadta meg közvetlenül a vádakat, pénteken bejelentette, hogy két ukrán diplomatát kiutasítottak Budapestből. Magyarország az Európai Unió és a NATO tagja, amelyek Ukrajna szilárd szövetségesei, azonban Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke többször is Oroszország mellé állt az ukrán háború során.

Az állítólagos kémhálózat célja az volt, hogy adatokat gyűjtsön a légvédelmi rendszerek elhelyezkedéséről és számáról, valamint a helyi rendfenntartókról és járműveikről a nyugati Kárpátalján, amely 137 kilométeres határral rendelkezik Magyarországgal. Az SBU szerint a kémek információkat gyűjtöttek a helyi lakosság közérzetéről is, hogy előre jelezzék, hogyan reagálnának egy esetleges magyar incursionra. Az SBU nem adott tájékoztatást arról, hogy a feltételezett kémkedési tevékenység Oroszország érdekében zajlott volna.

A letartóztatott férfi és nő a hírszerző ügynökség szerint „árulók”, korábbi ukrán katonai tagok, akiket egy magyar hírszerző tiszt felügyelt. Az SBU nyilatkozata szerint a férfi átment Magyarországra, hogy jelentést tegyen a felettesének, és pénzt, valamint kommunikációs eszközt kapott érte. A nyomozás részleteit azonban nem osztották meg a nyilvánossággal. A letartóztatottakat otthonaikban fogták el, és telefonokat, valamint egyéb bizonyítékokat foglaltak le, amelyek azt mutatták, hogy kémkedéssel foglalkoztak. Az eljárás során árulás gyanújával indult, ami akár életfogytiglani börtönbüntetést is eredményezhet.

A Magyarország és Ukrajna közötti kapcsolatok az orosz invázió óta feszültté váltak, amely több mint három éve tart. Orbán Viktor többször is megpróbálta blokkolni az EU támogatási csomagjait Ukrajna számára, ellenállt az orosz olaj- és gázszankcióknak, valamint kifejezte ellenállását Ukrajna EU-tagságával szemben. Magyarország 1999 óta a NATO tagja, de Orbán hatalomra jutása óta a politikájuk gyakran ellentmond a nyugati álláspontoknak, és a kormány közeli kapcsolatokat ápol Oroszországgal az invázió után is.

A legutóbbi letartóztatások és az állítólagos kémhálózat felderítése önmagában viszonylag kisebb eseménynek számít, hiszen Ukrajna Magyarországgal közös határa távol esik a harcok frontvonalaitól, és a helyzet nem befolyásolja az ország délkeleti és északkeleti részén zajló harcokat, ahol Oroszország körülbelül 20%-át ellenőrzi Ukrajna területének. Azonban Oroszország, amely rakétákat és drónokat használ, hogy célba vegye Ukrajna különböző részeit, valószínűleg érdeklődik a katonai eszközök elhelyezkedése iránt.

Sir Ben Wallace, egykori brit védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy ez nem az első alkalom, amikor Ukrajna Magyarországot szubverzív tevékenységgel vádolja. Ugyanakkor kiemelte, hogy az állítólagos célpontok katonai jellege sokkal komolyabbá teszi az ügyet. Wallace azt is megkérdezte, hogy ki lenne a végső címzettje azoknak az információknak, amelyeket állítólag Ukrajna határain belül gyűjtöttek. Ahogy ő fogalmazott: „Amit Putyin a legjobban fél, az a NATO értékrendszere.” Az SBU bejelentése egybeesett azzal a nappal, amikor Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke Moszkvában részt vett Vlagyimir Putyin díszparádéján, amely a Szovjetunió náci Németország feletti győzelmét ünnepli a második világháborúban. Ez a hír valószínűleg nem lesz üdvözlendő az észak-atlanti szövetség többi tagja számára, akik próbálnak egységet fenntartani Oroszország folytatódó inváziójával szemben. A legutolsó hivatalos népszámlálás szerint körülbelül 150,000 magyar él Ukrajna Kárpátaljai régiójában, és a két ország között már korábban is voltak nézeteltérések a helyi közösség jogainak védelméről és Orban törekvéseiről a magyar identitás támogatására.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy8dx16q3nzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük