Gazdaság,  Technológia

Jony Ive, az Apple iPhone tervezője az OpenAI-hoz igazolt 6,5 milliárd dolláros megállapodás keretében

Sir Jony Ive, a brit dizájnlegenda, aki az Apple legikonikusabb és legsikeresebb termékeinek megjelenéséért felelős, most az OpenAI kötelékébe lép. Sam Altman, az OpenAI vezetője, elképesztő izgalommal nyilatkozott a hírről, amelyben Jonyt a „világ legnagyobb dizájnereként” emlegette. Az OpenAI, amely a ChatGPT fejlesztője, 6,5 milliárd dolláros (kb. 4,7 milliárd font) üzlet keretében megvásárolja Sir Jony startupját, az io-t. Altman hangsúlyozta, hogy alig várja, hogy közösen egy új generációs, mesterséges intelligenciával működő számítógépeket hozzanak létre.

Sir Jony, aki többek között az iMac, az iPod, az iPhone és az iPad megalkotója, az OpenAI-nál „mély dizájn- és kreatív felelősségeket” fog vállalni — áll a két cég közleményében. Az utóbbi években a mesterséges intelligencia szoftverek, mint például a ChatGPT, robbanásszerű fejlődésen mentek keresztül, azonban az ilyen technológiával összhangban álló új hardverek fejlesztése eddig komoly kihívások elé állította a szakembereket. Számos korábbi próbálkozás nem találta meg a vásárlók érdeklődését, és sokszor gúny tárgya lett a szakmai véleményekben.

Altman azonban magabiztosan nyilatkozott arról, hogy ez a partnerség sikeres lehet, ahol mások kudarcot vallottak. „Úgy vélem, itt lehetőségünk nyílik arra, hogy teljesen újraértelmezzük, mit is jelent számítógépet használni” – mondta egy kísérő videóban. Sir Jony is hangsúlyozta, hogy úgy érzi, a világ a „technológia új generációjának küszöbén áll”. Nem valószínű, hogy sokáig kell várniuk, amíg az ő és Altman által tervezett új „eszközcsalád” hatással lesz a piacon. „Az első, amin dolgozunk, teljesen magával ragadott minket” – tette hozzá Sir Jony.

Altman elmondta, hogy már kipróbálta Sir Jony és csapata által tervezett új eszköz prototípusát, és úgy érzi, hogy ez lesz „a legmenőbb technológia, amit a világ valaha is látott”. Sir Jony 27 évet töltött az Apple-nél, ahol olyan úttörő termékekkel segítette a cég megújulását, mint az iPhone és az iPod. Az iMac 1998-as, valamint az iPad 2010-es megalkotása is az ő nevéhez fűződik. Amikor Sir Jony 2019-ben elhagyta az Apple-t, Tim Cook, a cég vezérigazgatója úgy nyilatkozott róla, hogy „egy egyedülálló figura a dizájn világában, és szerepe az Apple újjáélesztésében felbecsülhetetlen”.

Az Apple részvényei több mint 2%-ot estek, miután bejelentették Sir Jony és az OpenAI közötti partnerséget. Jony azután alapította meg saját cégét, a LoveFrom-t, hogy elhagyta az Apple-t, és olyan cégekkel dolgozott együtt, mint az Airbnb és a Moncler. A bejelentésben szerepelt, hogy a LoveFrom már két éve titokban együttműködött az OpenAI-val, mielőtt az io-t megalapította volna. „Nyilvánvalóvá vált, hogy az új termékcsalád kifejlesztéséhez, mérnöki megoldásához és gyártásához egy teljesen új cégre van szükség” – mondta Sir Jony és Altman.

Az amerikai sajtó szerint az OpenAI már korábban 23%-os részesedéssel bírt a startupban. Ben Wood, a CCS Insight vezető elemzője a BBC News-nak nyilatkozva kijelentette, hogy „ostobaság lenne Jony Ive ellen fogadni, figyelembe véve a piacot megzavaró termékek előállításában szerzett figyelemre méltó tapasztalatát”. Hozzátette, hogy az OpenAI szívesen építene közvetlen kapcsolatot ügyfeleivel, ahelyett, hogy olyan eszközökön keresztül szolgáltatná a szolgáltatásait, amelyeket más, mint például az Apple vagy a Google gyártott.

Bár néhány vállalat, mint a Humane AI és a Rabbit megpróbált egyedi eszközöket építeni a mesterséges intelligencia korához, ezek a kezdeményezések nem mindig bizonyultak sikeresnek. A Humane AI, amelyet egy korábbi Apple-vezető alapított, a saját AI Pin nevű eszközével szemben bírálatokat kapott az akkumulátor élettartama, a hőmérsékleti problémák, a korlátozott funkcionalitás és a magas költségek miatt. Az OpenAI 2022-ben, amikor bemutatta a ChatGPT-t, elindított egy befektetési hullámot a mesterséges intelligenciában, és folytatta a terjeszkedést új területek felé, mint például a vásárlás és a keresés, kihívást jelentve a már meglévő technológiai óriásoknak. A hardverbe való belépés egybeesik azzal, hogy a Meta, a Google és az Apple is egyre több eszközbe fektet be, mint például headsetek és szemüvegek, kihasználva a mesterséges intelligencia fejlődéséből adódó új lehetőségeket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y66yemjdmo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük