
Hormonkezelt marhahús nem kerülhet be az Egyesült Királyságba az amerikai megállapodás után, állítja a kormány
A brit kormány megerősítette, hogy az amerikai hormonkezelt hús nem kerül be az Egyesült Királyság piacára, miután a héten megkötött tarifalevél jelentős előnyöket biztosít a marhahús kereskedelmében mindkét irányban. A megállapodás körüli viták középpontjában álló kérdések azonban aggodalmakat keltenek a gazdák és a fogyasztók körében, akik attól tartanak, hogy a megállapodás lehetőséget adhat a hormonokkal nevelt marhahús beáramlására. A kormány azonban hangsúlyozta, hogy a tanúsítási eljárások és a határellenőrzések garantálják, hogy a hormonokkal nevelt hús nem léphet be az Egyesült Királyság területére.
A Nemzeti Gazdaszövetség (National Farmers’ Union) arra kérte a kormányt, hogy részletesebb információkat nyújtson arról, miként működnek majd a biztonsági ellenőrzések a minőségi szabványok fenntartása érdekében. Darren Jones, a kincstár főtitkára kijelentette: „Az élelmiszerbiztonsági szabályok nem változtak, és a megállapodás következtében sem fognak változni.” Hozzátette, hogy a határellenőrzésekért felelős ügynökségek képesek lesznek tesztelni a húst hormonnyomok után, és „következményekkel” kell szembenéznie mindenkinek, aki megszegi a törvényt.
Ian McCubbine, egy surrey-i marhatenyésztő, kifejezte aggályait a várható amerikai marhahús-import növekedésével kapcsolatban. A BBC Today programjának nyilatkozva megjegyezte: „Honnan tudjuk, hogy mit adnak a marháknak?” McCubbine hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságban öt évtized alatt egy olyan ipart alakítottak ki, amely erősen fókuszál a környezetvédelmi előnyökre és az állatjólétre. A gazda attól tart, hogy az amerikai marhahús alacsonyabb minőségű lehet.
Az Egyesült Királyság 1989 óta nem engedélyezte a hormonkezelt marhahús importját, miután az Európai Unió biztonsági okokból betiltotta a gyakorlatot. Azonban sok amerikai gazda a növekedési hormonokat a marhahús-termelés szokásos részének tekinti, mivel ezek használata lehetővé teszi, hogy a marhák izomtömeget növeljenek, ezáltal olcsóbbá téve a húst. Az Egyesült Államok és más országok, például Ausztrália, amelyek szintén alkalmazzák ezt a módszert, azt állítják, hogy a hormonkezelt marhahús nem jelent egészségügyi kockázatot. Ennek ellenére sok fogyasztó óvatos, és többen jelezték online, hogy a jövőben előnyben részesítik a brit húsokat.
A tarifalevél keretében az Egyesült Királyság évente legfeljebb 13 000 tonna marhahús importját engedélyezi az Egyesült Államokból, vámmentesen. Ez körülbelül egy közepes méretű steaknek felel meg felnőttként évente. Jelenleg az Egyesült Államok körülbelül 1 000 tonnát exportál az Egyesült Királyságba 20%-os vám mellett. A brit környezetvédelmi és vidéki ügyek minisztériuma (Defra) szerint cserébe az Egyesült Királyság is több marhahúst exportálhat az Egyesült Államokba, szintén 13 000 tonnáig, alacsonyabb vám mellett, mint jelenleg.
A megállapodás emellett alacsonyabb vámokat is tartalmaz a brit autók számára, amelyek az amerikai piacra kerülnek, valamint az amerikai etanol exportjára az Egyesült Királyságba. Liz Webster, a Save British Farming csoport alapítója, McCubbine aggodalmait osztotta meg egy X platformon tett bejegyzésében. Azt írta: „A luxusautókra vonatkozó vámcsökkentésért cserébe megnyitottuk kapuinkat az amerikai marhahús és etanol előtt. De mivel a határellenőrzéseink alig működnek, senki sem tudja, hogyan fogjuk érvényesíteni a szabványokat.”
Többen javasolták, hogy a vásárlók figyeljenek a Red Tractor címkére, amely azt jelzi, hogy a hús brit termék. „A helyi hentesemnél fogok vásárolni, aki ismeri a helyi gazdákat és tudja, honnan származik a marhahús” – mondta egyik felhasználó. A Defra közölte, hogy az amerikai termelőknek monitoring- és tanúsítási eljárásokat kell bevezetniük, hogy bizonyítani tudják, hogy megfelelnek a brit élelmiszerbiztonsági szabványoknak az exportáláshoz. Hozzátették, hogy a hormonokat általában a marhák hizlalásának későbbi szakaszaiban alkalmazzák, ezért a nyomok az ellenőrzések során azonosíthatók lesznek. A kormány diplomáciai sikere, hogy ezt a megállapodást mások előtt megszerezték, enyhülést hozott az autógyártók számára.

