
Heathrow leállásának oka továbbra is rejtély
A Heathrow repülőtér működését egy tüzet követően le kellett állítani, amely a közeli elektromos alállomásnál történt, és ez több százezer utazást érintett világszerte. A tűz okának feltárása egyelőre ismeretlen maradt, ahogy az arról készült ideiglenes jelentés is megállapította. Az incidens március 21-én, a tűz előző éjszakáján kezdődött, amikor egy transzformátor lecsatlakozott és kigyulladt a Hayes-i alállomáson, London nyugati részén. A Nemzeti Energiarendszer Operátor (Neso) jelentése szerint a tűz következtében áramkimaradás lépett fel a repülőtéren, ami a repülőgépek leállításához vezetett.
A Heathrow repülőtér üzemeltetői üdvözölték az ideiglenes megállapításokat, és remélik, hogy a végső jelentés választ ad majd arra, mi okozta a tüzet. A Metropolitai Rendőrség terrorizmusellenes egysége is megkezdte a tűz elsődleges kivizsgálását, de a Neso megjegyezte, hogy a nyomozók nem találtak semmilyen bizonyítékot arra, hogy az eset gyanús lenne. Az áramkimaradás következtében több mint 270 ezer utazást érintett a zűrzavar, ami jelentős hatással volt a légiközlekedésre.
Ed Miliband energiaügyi miniszter sürgős nyomozást rendelt el a tűz okainak felderítésére, hogy megakadályozzák a hasonló események megismétlődését. A Neso-t arra utasították, hogy az elsődleges megállapításait hat héten belül tegyék közzé. A Heathrow vezetősége kritikát kapott a repülőtér leállításának és az azt követő hosszú szünetnek a döntése miatt. A Neso tájékoztatása szerint az áramot hét órával a repülőgépek újraindítása előtt állították helyre a Heathrow termináljain.
A tűz a North Hyde alállomásnál kezdődött, amely 1960-as években épült. A tűz március 20-án, 23:21 GMT-kor robbant ki, ami azonnali áramkimaradáshoz vezetett. Az incidens következtében 66,919 hazai és kereskedelmi ügyfelet érintett, köztük a Heathrow repülőteret. A Met Police 00:42-kor nagyobb incidensnek nyilvánította az eseményt, a Heathrow pedig 01:11-kor döntött a repülőtér lezárásáról.
Fintan Slye, a Neso ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy fontos, hogy a megfelelő tanulságokat levonják az eseményből, hogy a jövőbeli hasonló eseteket megelőzhessék, és hatékonyan kezelhessék őket, ha mégis bekövetkeznek. Az áramot 06:25-re állították helyre a Heathrow alállomásaira, míg az összes utasterminál áramellátását 10:56-ra indították újra. Azonban a repülőgépek csak 18:00 után indulhattak újra, miután a biztonsági ellenőrzések befejeződtek. Az éjszaka folyamán a repülőgépek képesek voltak leszállni és felszállni, hogy a Heathrow visszaállhasson teljes kapacitására. A Neso szerint a repülőtér teljes újraenergizálása csak 14:23-ra fejeződött be.
A Heathrow repülőtér három elektromos alállomásra támaszkodik, és rendelkezik vészhelyzeti tartalék áramellátó rendszerekkel, mint például dízelgenerátorokkal és akkumulátorokkal, de ezek csupán a legfontosabb biztonsági rendszerek működését biztosítják. Thomas Woldbye, a Heathrow vezérigazgatója korábban elmondta, hogy a leállást nem az áramhiány okozta, hanem az, hogy mennyi időbe telt az áramellátás átváltása a sérült alállomásról a másik működő alállomásra. A Heathrow vezetői a repülőtér „mérete és működési összetettsége” miatt döntöttek a leállítás mellett a biztonság érdekében.
A Neso megerősítette, hogy az áram helyreállítása után „biztonsági ellenőrzési időszak” következett, hogy biztosítsák a biztonsági kritikus rendszerek teljes működését, mielőtt az utasok megérkeznek a repülőtérre. A Heathrow egy közleményben hangsúlyozta, hogy a tűz okának és a két transzformátor érintettségének világosabb megértése segíthet a brit energiahálózat jövőbeli rugalmasságának növelésében. A North Hyde alállomást üzemeltető Nemzeti Hálózat és az energiaszolgáltató SSEN üdvözölte az ideiglenes megállapításokat és várják a Neso teljes jelentését. A Londoni Tűzoltóság, amely 70 tűzoltót küldött a helyszínre, korábban azt nyilatkozta, hogy a tűz egy szigetelő olajat tartalmazó transzformátort érintett, amely teljesen lángra kapott, ami jelentős veszélyt jelentett a magas feszültségű berendezések miatt.

