Hírek,  Magazin

A vörös macskák évtizedes rejtélye végre napvilágot látott

A macskák világa mindig is izgalmas és titokzatos volt, de most a tudomány újabb lenyűgöző felfedezéseket tett. Az elmúlt évtizedekben a narancssárga cirmos macskák különleges színét és genetikai hátterét vizsgálta a tudomány, és most két kutatócsoport, Japánban és az Egyesült Államokban, egyaránt felfedezte, hogy a narancssárga macskák DNS-ében egy hiányzó szakasz található, amely magyarázatot ad a színükre. Ez a felfedezés nemcsak a tudósok, hanem a macskakedvelők számára is örömteli hír, hiszen sokan támogatták a kutatás finanszírozását közösségi finanszírozás formájában.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a narancssárga macskák szőrének, bőrének és szemének színét meghatározó sejtek, az úgynevezett melanociták, egy bizonyos gént, az ARHGAP36-ot, fokozottan aktiválják. A gének a DNS-ből állnak, és utasításokat adnak a sejtek működésére. A kutatók összehasonlították a különböző színű macskák DNS-ét, és megállapították, hogy a narancssárga macskák DNS-ében hiányzik egy szakasz az ARHGAP36 génből. Ennek következtében a gén aktivitása nem csökken, így a melanociták világosabb pigmentet termelnek.

Érdekes, hogy a tudósok évtizedek óta megfigyelik, hogy a teljesen narancssárga színű macskák többsége hím. Ennek az az oka, hogy a pigmenttermelést irányító gén az X kromoszómán található. A macskák, ahogyan a legtöbb emlős, egy X és egy Y kromoszómát hordoznak. Mivel a pigmenttermelést befolyásoló gén csak az X kromoszómán található, elegendő, ha egyetlen DNS-szakasz hiányzik ahhoz, hogy a macska teljesen narancssárgává váljon. Ezzel szemben a nőstény macskák két X kromoszómával rendelkeznek, így mindkét kromoszómán hiányoznia kell a DNS-szakasznak ahhoz, hogy a világosabb pigmenttermelés jelentősen megnövekedjen, ami magyarázatot ad a kevert színek előfordulására.

Professzor Hiroyuki Sasaki, a Kyushu Egyetem genetikusának magyarázata szerint a narancssárga és fekete foltok kialakulása a fejlődés korai szakaszában kezdődik, amikor az egyik X kromoszóma véletlenszerűen leállítja működését a sejtekben. Ahogy a sejtek osztódnak, ez különböző aktív szőrzet szín génterületeket hoz létre, ami különböző foltokat eredményez.

A kutatás eredetileg Sasaki professzor szenvedélyprojektjeként indult, aki, bár nyugdíjba vonult, macskakedvelőként továbbra is szeretett volna dolgozni a narancssárga macskák génjeinek feltárásán. A kutatás finanszírozásához 10,6 millió jen (kb. 55 000 font) adományt gyűjtöttek össze közösségi finanszírozással, macskakedvelők ezrei támogatták a célt. Az egyik támogató például azt írta, hogy kisebb testvérekként adományoztak zsebpénzükből, hogy azt a kalikó macskák kutatására fordítsák.

Az ARHGAP36 gén nemcsak a szőr színében játszik szerepet, hanem más testrészekben, például az agyban és a hormonális mirigyekben is aktív, és fontos szerepet játszik a fejlődésben. A kutatók úgy vélik, hogy a gén mutációja más változásokat is okozhat ezekben a testrészekben, amelyek összefüggésben állhatnak az egészségi állapottal vagy a temperamentummal. Az ARHGAP36 gént az emberekben is megtalálják, és összefüggésbe hozták a bőrrákkal és a hajhullással.

Bár sok macska tulajdonos azt állítja, hogy a különböző szőrzet színek és minták különböző személyiségekkel állnak összefüggésben, jelenleg nincs tudományos bizonyíték erre. Azonban ez egy izgalmas ötlet, amelyet a kutatók szívesen felfedeznének a jövőben. A macskák színének és genetikai hátterének felfedezése nemcsak a tudomány számára jelent új lehetőségeket, hanem a macskakedvelők közössége számára is fontos és érdekes kérdéseket vet fel.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwywdjjgvqqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük