Hírek,  Magazin

Aszteroida a élet alapköveivel, állítják a tudósok

A NASA kutatói által végzett elemzés szerint a Bennu nevű aszteroida poros anyagában megtalálták az élet kémiai alapköveit. A Bennu nevű 500 méter széles űrsziklát egy NASA űrszonda gyűjtötte össze, majd 2023-ban visszahozta a Földre, ahol egy gazdag ásványi anyagok és ezerféle szerves vegyület keveréke került a tudósok elé. A minták között felfedeztek aminosavakat, amelyek a fehérjék felépítéséhez szükséges molekulák, valamint nukleobázisokat is, amelyek a DNS alapvető alkotóelemei. E felfedezés nem jelenti, hogy valaha élet létezett volna a Bennun, de megerősíti azt a teóriát, miszerint az aszteroidák eljuttatták ezeket az élethez szükséges alapanyagokat a Földre, amikor milliárd évekkel ezelőtt becsapódtak bolygónkra. Tudósok véleménye szerint ezek az összetevők más világokhoz is eljuthattak a Naprendszerben.

Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus ásványtani szakértője elmondta, hogy az, amit a Bennu mintáiból megtudtak, lenyűgöző. „Ez információkat ad az eredeteinkről, és lehetővé teszi, hogy válaszoljunk a legnagyobb kérdésekre arról, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne akarna tudni arról, hogyan indult el az élet?” – tette hozzá. A felfedezéseket két tanulmányban tették közzé a Nature és a Nature Astronomy folyóiratokban. A Bennu felkutatása és egy kis részének begyűjtése a NASA egyik legmerészebb küldetése volt. Az Osiris Rex nevű űrszonda egy robotkar segítségével gyűjtötte össze az aszteroidát, majd egy kapszulába csomagolva hozta vissza a Földre.

A kutatók körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amelyet világszerte tudósoknak osztottak szét. Bár ez a mennyiség elsőre nem tűnik soknak, a vizsgálatok során kiderült, hogy valóságos kincsesbányát rejt. Russell professzor szerint „minden egyes szemcse új információt oszt meg velünk a Bennuról”. A kutatások során kiderült, hogy az aszteroida tele van nitrogén- és szénben gazdag vegyületekkel, beleértve a Földön élő élet által használt 20 aminosav közül 14-et, valamint a DNS-t felépítő négy gyűrűs molekulát: adenint, guanint, citosint és timint. A tanulmány különféle ásványokat és sókat is azonosított, ami arra utal, hogy víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén felfedezésre került a mintákban. Néhány ilyen vegyületet már korábban is megfigyeltek olyan űrsziklákban, amelyek a Földre estek, de másokat eddig nem észleltek.

A Bennu kutatása során kiderült, hogy az aszteroida hihetetlenül gazdag, tele van olyan ásványokkal, amelyeket eddig nem láttunk meteoritokban, és az azok kombinációja is új. Russell professzor kiemelte, hogy „ez egy izgalmas dolog volt tanulmányozni”. A legújabb kutatás hozzáadódik ahhoz a növekvő bizonyítékhalmazhoz, amely azt sugallja, hogy az aszteroidák vízet és szerves anyagokat juttattak a Földre. Dr. Ashley King, a Természettudományi Múzeum kutatója elmondta, hogy a korai Naprendszer nagyon zűrzavaros volt, és millió számra repkedtek olyan aszteroidák, mint a Bennu. Az elképzelés szerint ezek bombázták a fiatal Földet, megtermékenyítve bolygónkat az óceánok kialakulásához szükséges alapanyagokkal és az élet lehetőségével.

Az aszteroidák nemcsak a Földet bombázták, hanem más bolygókat is. „A Föld egyedülálló abban, hogy eddig csak itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák a szén- és vízalkotó összetevőket a Naprendszer egész területére szállították” – mondta Dr. King. A tudósok most azt próbálják megérteni, hogy ha megvannak a megfelelő körülmények, miért található élet itt a Földön, és hogy esetleg máshol a Naprendszerben is felfedezhetjük-e azt. Ez egy kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok folytatni fogják a válaszkeresést. A Bennuból visszahozott porral még évtizedekig dolgoznak, és a kozmikus szomszédságunk további felfedezésére is van még lehetőség.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vd1zjlr5lo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük