
Irán és Nagy-Britannia diplomáciai feszültségek a kémkedési vádak miatt
Britannia és Irán között feszültség alakult ki, miután három iráni férfit kémkedéssel vádoltak meg az Egyesült Királyságban. Az ominózus letartóztatásokra május 3-án került sor, a férfiakat pedig szombaton bíróság elé állították Londonban, ahol a vádak szerint az Iszlám Köztársaság számára végeztek kémkedő tevékenységet. Az iráni állami hírügynökség, az IRNA beszámolója szerint a brit ügyvivőt vasárnap arra kérték, hogy magyarázza meg a vádakat, amelyeket Irán „indokolatlannak” és „politikai indíttatású”-nak minősített. Ezt követően a brit Külügyminisztérium hétfőn behívta Teherán nagykövetét az Egyesült Királyságba.
Yvette Cooper, a belügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság nem tűri el a növekvő, államilag támogatott fenyegetéseket, amelyek az ország területén jelentkeznek. A parlamentben elmondta, hogy a brit kormány erőteljesen lép fel az iráni fenyegetésekkel szemben, és David Lammy külügyminiszter is a legszigorúbb hangnemben fogja tárgyalni az iráni külügyminiszterrel a helyzetet. Cooper bejelentette, hogy új jogi kereteket dolgoznak ki, amelyek lehetővé teszik a külföldi állami fenyegetésekkel kapcsolatos tevékenységek korlátozását, hangsúlyozva, hogy a javasolt intézkedések erősebbek lesznek, mint a jelenlegi Nemzetbiztonsági Törvény keretei.
A Külügyminisztérium közleménye szerint a nemzeti biztonság védelme továbbra is a legfontosabb prioritásuk, és Iránnak felelősséget kell vállalnia a tetteiért. A nagykövet behívása azután történt, hogy bejelentették, hogy három iráni állampolgárt vádoltak meg olyan tevékenységekkel, amelyek valószínűleg segítséget nyújtottak egy külföldi hírszerző szolgálatnak. A Scotland Yard közlése szerint az állítólagos kémkedés 2024 augusztusa és 2025 februárja között zajlott. A gyanúsítottakat Mostafa Sepahvand (39), Farhad Javadi Manesh (44) és Shapoor Qalehali Khani Noori (55) néven azonosították, mindhárman Londonban élnek. A nyomozás keretében május 9-én egy negyedik férfit is letartóztattak, de őt vádemelés nélkül elengedték.
A vádlottak 2016 és 2022 között érkeztek az Egyesült Királyságba, ahol menedékjogot kértek, és ideiglenes tartózkodási engedélyt kaptak. A vád szerint a férfiak figyelést végeztek az iráni nemzetközi újságírók, különösen az Irán kritikus médiáját képviselő újságírók nyomában, akik az iráni rezsimet bíráló anyagokat készítenek. Az Iránban terrorszervezetként elismert Iran International hírportál jelentős kritikákat fogalmaz meg a jelenlegi iráni kormányzással kapcsolatban.
Yvette Cooper rámutatott arra is, hogy ezek a vádak egy sor súlyosabb ügy mellett merültek fel, köztük az iráni kötődésű műveletek növekvő számával az Egyesült Királyság területén, valamint a MI5 által indított állami fenyegetések vizsgálatainak közel 50%-os növekedésével egy év alatt. Az iráni rezsimet elfogadhatatlan fenyegetésnek minősítette a brit belügyminiszter, amely nem tartható fenn a jövőben.
A rendőrség május 5-én további öt iráni férfit is letartóztatott Londonban, Swindonban, Stockportban, Rochdaleban és Manchesterben, egy különálló terrorizmusellenes nyomozás részeként. A gyanúsítottak közül négyet szabadlábra helyeztek, akik ellen terrortámadás előkészítésének gyanújával indult eljárás, míg az ötödik férfit májusra bocsátották szabadlábra, de a nyomozás továbbra is aktív maradt. Az események sora rávilágít arra, hogy a brit kormány milyen komolyan veszi a belső biztonság védelmét, és milyen erőfeszítéseket tesz a külföldi fenyegetések elhárítására.

