Egészség,  Hírek

Irak homokviharja légzési nehézségeket okozott sokaknak

Több mint 1000 ember szenved légzőszervi problémáktól, miután homokvihar söpört végig Irak középső és déli részein, jelentették az egészségügyi hatóságok. Muthanna tartomány egyik hivatalosa az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy legalább 700 esetet regisztráltak, amelyeket fulladásnak neveztek. Az interneten megosztott felvételeken vastag narancssárga ködbe burkolózott területek láthatók, a helyi média pedig áramkimaradásokra és repülőjáratok felfüggesztésére is hírt adott több régióban.

Irakban a porviharok nem számítanak ritkaságnak, de egyes szakértők úgy vélik, hogy a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbá válnak. A gyalogosok és a rendőrök maszkot viseltek, hogy megvédjék magukat a porral szemben, míg a mentőszolgálatok a helyszínen segítettek azoknak, akik nehezen lélegeztek, tudósított az AFP. Muthanna tartomány kórházai legalább 700 fulladással összefüggő esetet fogadtak, mondta egy helyi egészségügyi tisztviselő. Najaf tartományban több mint 250 embert szállítottak kórházba, míg Diwaniyah tartományban legalább 322 beteget, köztük gyermekeket is elláttak. Dhi Qar és Basra tartományokban további 530 ember számolt be légzési problémákról.

A homokvihar Irak déli tartományait egy narancssárga felhőbe borította, amely a látótávolságot kevesebb mint egy kilométerre csökkentette. Az hatóságok kénytelenek voltak leállítani a repülőterek működését Najaf és Basra tartományokban. A helyi meteorológiai szolgáltatások szerint a körülmények fokozatosan javulni fognak kedd reggelre. Az ENSZ Irakot az öt legsebezhetőbb ország egyikeként tartja nyilván a klímaváltozás szempontjából, mivel az ország rendszeresen szembesül homokviharokkal, tűző hőséggel és vízhiánnyal. Egy súlyos homokvihar 2022-ben egy halálos áldozatot követelt, és több mint 5000 ember szorult légzőszervi betegségek kezelésére.

Az iraki környezetvédelmi minisztérium arra figyelmeztetett, hogy a jövőben egyre több „poros napra” számíthat az ország. A klímaváltozás hatásai egyértelműen megmutatkoznak, és a lakosság egészségére gyakorolt hatások már most is aggasztóak. A helyi hatóságok próbálnak felkészülni a jövőbeli viharokra, azonban a rendszeres homokviharok és a szélsőséges időjárási körülmények komoly kihívások elé állítják őket.

Közben más hírek is érkeztek a világ különböző tájairól. A NI Water befejezte a 22 mérföldes Mourne Wall felmérését, hogy felmérje a Storm Éowyn által okozott károkat. Emellett két ember életét vesztette, miután egy gleccserlagúna túlfolyt az Ancash régióban, landslide-ot okozva. Törökország katonai bázisokat épít az iraki területen, amivel a BBC szerint megszállás aggodalmát kelti. Az elmúlt években árvizek sújtották a Berkshire kerületet is, beleértve a 2024 januári Pingewoodot is, ahol Patricia és Peter Clarke körülbelül 8000 fontot költöttek otthonuk víz elleni védelmére.

A klímaváltozás nemcsak Irakban, hanem világszerte egyre komolyabb problémákat okoz, és a helyi közösségeknek sürgős intézkedéseket kell hozniuk, hogy megvédjék magukat a jövőbeli természeti katasztrófáktól. Az ilyen események figyelmeztetnek bennünket arra, hogy a globális felmelegedés hatásait nem lehet figyelmen kívül hagyni, és hogy a társadalmaknak alkalmazkodniuk kell a változó környezeti feltételekhez. A következő évek meghatározó szerepet játszanak abban, hogy mennyire lesznek képesek az országok megbirkózni a klímaváltozás következményeivel, és hogy milyen lépéseket tesznek a lakosság védelme érdekében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0kxznxyx5do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük