
A NASA megmentése önmagától – vajon ez a milliárdos megfelelő választás?
Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, ambiciózus jövőképpel rendelkezik az emberiség számára. 2021-ben indította el első űrmisszióját, amely egy magánút volt, 200 millió dolláros (kb. 160 millió font) költséggel. Azóta kifejezte azon vágyát, hogy az űrutazás ne csupán a kiváltságosok, például a NASA hivatásos űrhajósai számára legyen elérhető, hanem a tömegek számára is. „Azt szeretnénk, ha ez a szám 600,000 lenne” – nyilatkozta a sajtónak. Hozzátette, hogy „elittam a Kool-Aidot”, utalva arra, hogy hisz abban, hogy az emberiségnek több bolygós fajként kellene élnie. Isaacman, aki a 16 éves korában 1999-ben alapított fizetési feldolgozó cégéből 1,9 milliárd dolláros vagyont halmozott fel, a 2021-es misszió során a SpaceX járművén négy fős legénysége többi tagját is támogatta, ami hosszú távú repülés iránti szenvedélyének és az űr iránti vonzalmának volt köszönhető.
A 2021-es misszió után Isaacman újabb kalandokat élt át. Tavaly egy fejlettebb SpaceX kapszulában utazott, és végrehajtotta az első kereskedelmi űrsétát. Az űrsétán egy kísérleti űrruhát tesztelt, valamint egy új költségcsökkentési protokollt, amely lehetővé tette az űrhajóból való kilépést és visszatérést légzáró ajtó nélkül. Az Isaacmanról készült ikonikus fénykép, amelyen a világ lábainál áll, azt jelképezte, hogy ő nem csak egy playboy milliárdos, hanem valaki, aki a technológia határait feszegeti.
Isaacman nemrégiben nagyobb figyelmet kapott, amikor Donald Trump decemberben őt jelölte a NASA új vezetőjének. Felmerül a kérdés, hogy miért választotta Trump őt, és mit vár tőle, különösen, hogy a elnök Elon Muskot, a SpaceX tulajdonosát is kinevezte egy kormányzati szerepre, hogy 2 trillió dollárt (kb. 1,6 trillió fontot) csökkentsen a szövetségi költségvetésből. A NASA vezetői posztja elnöki kinevezés, de a szenátus jóváhagyására is szükség van. Ha Isaacman kinevezését megerősítik, akkor az komoly kérdéseket vet fel az emberiség jövőjével kapcsolatban az űrben, figyelembe véve, hogy ő a tömegek számára szeretné elérhetővé tenni az űrutazást. Ez jelentős hatással lehet a NASA jövőjére is, ha Isaacman szerepe arra ösztönzi a NASA-t, hogy még inkább a magánszektorra támaszkodjon.
A NASA vezetői között különböző háttérrel rendelkező személyek voltak: néhányan, mint például a korábbi vezető, Bill Nelson, korábbi űrhajósok, míg mások, mint Michael Griffin, kormányzati háttérrel rendelkeztek. Isaacman, Musk és Jeff Bezos, az Amazon alapítója azonban egy új milliárdos generációt képviselnek, akik kihívást jelentenek a régi rend számára az űrben. Ők felgyorsították az innováció ütemét, és céljuk, hogy drámaian csökkentsék az emberi űrutazás költségeit.
Isaacman kinevezésekor tett nyilatkozataiban kifejtette, hogy „ez a második űrkorszak csak most kezdődött”, és hogy „elkerülhetetlenül virágzó űrgazdaság fog kialakulni”, amely lehetőségeket teremt sokak számára, hogy éljenek és dolgozzanak az űrben. A NASA-nál el akarja indítani azt az időszakot, amikor az emberiség valóban űrutazásra képes civilizációvá válik.
Trump elnöksége alatt a NASA Artemis programját is elindította, amely az emberek visszajuttatását célozta meg a Holdra, de a NASA rakétája, a Space Launch System (SLS) késlekedése és drága költségei miatt a helyzet megváltozhatott. Eközben Musk SpaceX-je és Bezos Blue Originje újrahasználható, alacsony költségű Holdrakétákat fejlesztenek. A NASA költségvetésének csökkentése és a magánszektor fokozottabb bevonása is napirenden van, különösen a költségek csökkentése érdekében.
Isaacman nyilvánosan bírálta az SLS-t, mint „felháborítóan drágát”, és úgy véli, hogy a nagy űripari vállalatokat a gazdasági hatékonyság hiánya incentiválja. Az amerikai kormány hagyományosan törekszik arra, hogy elkerülje a monopóliumokat, így a versenytársak között is ösztönözni kívánja az innovációt. Az emberi űrutazás jövője tehát izgalmas és kihívásokkal teli időszak elé néz. Isaacman személyes tapasztalatai és kapcsolatai révén lehetősége nyílik arra, hogy jelentős változásokat hozzon a NASA életébe, amelyre már régóta szükség van.

