Hírek,  Magazin

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most a föld alá vonult

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái most újra előkészítik a plakátjaikat, előkeresik a jellegzetes fluoreszkáló narancssárga mellényeiket, és feltöltik a hangosbemondóikat. Ez a rutin már sokszor megvolt számukra az elmúlt három év során, amikor is ételt dobtak, kukoricakeményítő festéket fújtak, és utak tízezreit blokkolták le. Az aktivisták kampánycsoportja mára a brit társadalom egyik legkevésbé kedvelt szervezetévé vált. A várakozások szerint szombaton több száz aktivista fog megjelenni London központjában, azonban ez az esemény nagyon eltér a korábbiaktól. Először is, a rendezvény létezése nem titok, másodszor pedig valószínűleg nem lesz olyan mértékű tömeges zűrzavar, mint eddig. Valójában ez lesz a JSO utolsó demonstrációja. A csoport hivatalosan úgy nyilatkozott, hogy ők „felakasztják a fényvisszaverő mellényt”, és befejezik a polgári engedetlenség kampányát. Az indoklásuk szerint győzelmet arattak, hiszen a követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, már kormányzati politikává vált.

Ugyanakkor a JSO tagjai magánbeszélgetések során elismerik, hogy a zavaró tüntetések ellen bevezetett szigorú új rendőri hatáskörök gyakorlatilag lehetetlenné tették a hasonló csoportok működését. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója, „örömteli ünneplésnek” nevezi a szombati eseményt, hangsúlyozva, hogy együtt hihetetlen dolgokat vittek véghez, és megbíztak egymásban. A csoport nem az egyetlen, aki ünnepelni fog; sok motoros, aki eddig forgalmi dugókba került, vagy a nagy festmények támadásait elítélő művészetkedvelő is örömmel fogadja a JSO távozását. A rendőrség is örömmel tekint a JSO aktivistáira; a demonstrációik több ezer órányi rendőrkapacitást emésztettek fel és milliókba kerültek. 2023-ban a Scotland Yard közölte, hogy a csoport tüntetései közel 20 millió fontjába kerültek az adófizetőknek.

A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel, például, hogy valóban vége van-e a zavaró éghajlati tüntetéseknek az Egyesült Királyságban, vagy éppen ellenkezőleg, a csoport alámerülése új, még zavaróbb vagy kaotikusabb éghajlati cselekvést szülhet. A JSO modellje kis csoportokból állt, akik elkötelezett aktivisták voltak, és célzott akciókat hajtottak végre, amelyek maximális zűrzavart vagy közpublicitást okoztak. Az akcióknak non-violensnek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk, azaz tartózkodniuk kellett, hogy letartóztassák őket. Az olyan vezetők, mint Roger Hallam, aki eredetileg öt év börtönbüntetést kapott a forgalom megzavarására irányuló terveiért, számára a büntetés nyilvánosságra hozatala kulcsfontosságú része volt a kampánytámogatásnak.

A rendőrség, amelyet a közvélemény haragja és a kedvezőtlen médiafigyelem ösztönzött, több hatalomra vágyott a „zöld őrültek”, ahogy a Sun című újság nevezte őket, és más demonstrálók megfékezésére. A politikai döntéshozók figyeltek a felhívásra. A legnagyobb változást a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Ítélet- és Bírósági Törvény hozta, amely a „szándékos vagy gondatlan közrendbontást” törvénysértésnek minősítette. Az új büntetőjogi keretek között a bíróságok már nem fogadták el a tüntetők jogát arra, hogy „jogszerű indokkal” érveljenek a cselekedeteik mellett, ha azok közvetlenül kárt okoztak. A bíróságok most már csak azt vizsgálják, hogy a vádlottak elkövették-e a cselekményeket, nem pedig azt, hogy miért tették azt.

A JSO megszűnésével egy új csoport, a Shut the System (STS) jött létre, amely már elkövetett bűncselekményeket pénzügyi és biztosítótársaságok irodái ellen. Az aktivisták azzal érvelnek, hogy a jogi változások miatt a hagyományos, felelős tüntetések nem életképesek. A jövőbeli éghajlati aktivisták számára tehát új kihívások és lehetőségek állnak előttük. Az éghajlati mozgalom számára most az a legfontosabb, hogy megtalálják a módját annak, hogyan lehet a közvélemény támogatását megnyerni, anélkül, hogy a társadalom többsége ellenségesen reagálna a cselekvéseikre. Az éghajlati akciók jövője tehát továbbra is kérdéses, és a JSO öröksége mély hatással lesz a jövőbeli aktivizmusra.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük